1

Rekord frekwencji w Fotoplastikonie Warszawskim pobity

Bogaty program Fotoplastikonu Warszawskiego w 2017 roku, na którego złożyły się nie tylko urozmaicone i regularnie zmieniane programy, lecz także rozbudowana oferta edukacyjno – kulturalna to efekt zmian wprowadzonych rok wcześniej. 17 nowych wystaw, ponad 100 warsztatów, 5 koncertów, 47 lekcji muzealnych oraz 38 różnorodnych spotkań o tematyce fotograficznej i varsavianistycznej zaowocowało rekordową frekwencją sięgającą ponad 26.200 zwiedzających.

Dzięki współpracy z instytucjami publicznymi i osobami prywatnymi, w 2017 roku udało się pozyskać i zaprezentować po raz pierwszy warszawskiej publiczności nowe kolekcje: „Warszawa sprzed 100 lat część III”, „¡Viva España! Hiszpania na fotografiach z początku XX stulecia”, czy „Niepodległa Poddębskiego”.

Po raz pierwszy także w Fotoplastikonie Warszawskim prezentowany był cykl wystaw i wydarzeń kulturalnych, poświęconych wybitnemu himalaiście i podróżnikowi, pionierowi himalaizmu zimowego, charyzmatycznemu kierownikowi wypraw na ośmiotysięczniki, a także znakomitemu fotografowi-dokumentaliście Andrzejowi Zawadzie. Październikowo – listopadowy cykl „Świat Andrzeja Zawady”, na który złożyło się 5 wystaw, ponad 240 fotografii i 20 wydarzeń obejrzała rekordowa liczba ponad 3.500 zwiedzających.

Poza działalnością wystawienniczą Fotoplastikon Warszawski w minionym roku oferował rozszerzony program cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Oprócz stałych i znanych już z zeszłego roku propozycji tj.: „FOTOGRAF W PODRÓŻY” , „LENIWA NIEDZIELA Z…”, „10 NAJLEPSZYCH FOTOGRAFII”, FOTOGRAFICZNE TECHNIKI SZLACHETNE” czy lekcji muzealnych kierowanych do szkół podstawowych „MOJĄ BRONIĄ BYŁ APARAT” i „MAPA NIEISTNIEJĄCEJ WARSZAWY” pojawiły się nowe propozycje tj.: „PODRÓŻE ALTERNATYWNE” – cykl spotkań z podróżnikami przemierzającymi świat w nietypowy sposób. „NOWE KADRY” – cykl spotkań z „nowymi kadrami” w dziedzinie polskiej fotografii, czy „DUCHY WARSZAWY” – czyli autorski cykl spotkań ukazujących Warszawę, jej nieznane i często niedostępne miejsca, prowadzony przez Martę Brzozowską-Smolańską.

Dziękujemy!