FILM PT. „K2 DOTKNĄĆ NIEBA” ORAZ SPOTKANIE Z REŻYSEREM ELIZĄ KUBARSKĄ

FILM  PT. „K2 DOTKNĄĆ NIEBA” ORAZ SPOTKANIE Z REŻYSEREM ELIZĄ KUBARSKĄ

W Fotoplastikonie Warszawskim oprócz zdjęć chcielibyśmy również prezentować filmy dokumentujące niesamowite historie ludzi, którzy nie boją się żyć oraz pokazujące miejsca, które często są poza naszym zasięgiem, są naszym marzeniem bądź inspiracją.

Pierwszym filmem, który zaprezentujemy jest:

K2 Dotknąć Nieba”

72’, 2015, HD

reż. Eliza Kubarska

prod. Polska/ UK/ Niemcy

dla HBO Europe i Servus TV

 

Opis:

Jak to jest kochać kogoś, kto kocha Ciebie tak mocno jak kocha góry, a może nawet kocha je bardziej? Jak to jest, jeśli ten ktoś… jest Twoim rodzicem?

Ta historia zaczęła się w 1986 roku w Karakorum, pod K2 – drugim co do wysokości szczycie świata. W bazie pod górą pojawił się prawdziwy tłum alpinistów. Do tamtej pory K2 zdobyło zaledwie kilka osób. Chris i Lindsay, dzieci Julie Tullis, oczekiwali wiadomości od mamy, która mogła zdobyć szczyt jako pierwsza Brytyjka. 4-letni Łukasz, syn Dobrosławy Wolf, nie widział mamy od kilku miesięcy. A Hania, córa Tadeusza Piotrowskiego, nawet się jeszcze nie urodziła, kiedy jej ojciec wytyczał  nową drogę na szczyt K2 . Wkrótce góra zebrała krwawe żniwo. 1986 na K2 przeszedł do historii jako ‘czarne lato’. 13 alpinistów straciło życie. Niemal 30 lat później reżyserka i wspinaczka Eliza Kubarska wraz z Chrisem, Lindsay, Łukaszem i Hanią udali się w Karakorum. Bohaterowie starają się zrozumieć  przyciągającą siłę K2, motywację ich rodziców, za którą przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Eliza, sama zafascynowana górami, stawia pytanie czy alpiniści, ryzykujący swoim życiem na wyprawach, powinni mieć dzieci.

 

 

Bio reżysera:

Eliza Kubarska.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Rzeźby i Pracownia Multimedialna prof. Grzegorza Kowalskiego) i Szkoły Filmowej A. Wajdy. Podróżniczka i alpinistka. Ma na swoim koncie filmy pełnometrażowe, które zdobyły nagrody na festiwalach całego świata:  “Co się wydarzyło na wsypie Pam” realizowany na Grenlandii, m.in Grand Prix na festiwalu w Teplicach n. Mentuji,  “Badjao Duchy z morza” o ludziach-rybach z  Borneo, m.in. Nagroda Jury na prestiżowym Hot Docs w Toronto czy wyróżnienia na Los Angeles Film Festival. Jej ostatni obraz “K2 Dotknąć Nieba”,  którego premiera odbyła się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno,  to najbardziej nagradzany polskim film górski ostatnich kilkudziesięciu lat.

 

Wstęp wolny, zapisy tel. 22 6296078 lub mkoziara@1944.pl