Fotoplastikon-Viva-Espana-2017-06

¡Viva España! Hiszpania na fotografiach z początku XX stulecia.

Fotoplastikon Warszawski – działa nieprzerwanie od 115 lat. Służył do oglądania trójwymiarowych zdjęć w czasach, gdy nikt jeszcze nie śnił o grafice komputerowej. Pod opieką Muzeum Powstania Warszawskiego znacznie wzbogacił swoje zbiory, zamawiając nowe programy u znanych fotografów, lub poszukując oryginalnych fotografii sprzed 100 lat. Fotoplastikon Warszawski – wehikuł czasu z Alej Jerozolimskich, zaprasza na wystawę ¡Viva España!, czyli oryginalną kolekcję przedstawiającą Hiszpanię z 1906 roku pozyskaną dzięki współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawa czynna od 14 czerwca, od środy do soboty, w godz. 10.00 – 18.00.

 

¡Viva España!

To 48 fotografii z początku XX wieku przedstawiających Hiszpanię w obiektywie mistrzów fotografii stereoskopowej pracujących dla Kaiserpanoramy – A. Furhmana jednej z największych wytwórni zdjęć trójwymiarowych. Kolekcja będąca pierwotnie własnością Fotoplastikonu Warszawskiego, została podzielona na przełomie lat 50. i 60.  Większa część zbioru trafiła do Muzeum Kinematografii  w Łodzi, natomiast w Warszawie pozostało zaledwie 8 zdjęć ze stolicy Hiszpanii dołączonych do wystawy „Od Aten do Madrytu”. Teraz, po ponad 60 letniej rozłące znów mogą być zaprezentowane w całości stołecznej publiczności.

 

Fotografie wykonane na szklanych, ręcznie kolorowanych szybkach pokazują malownicze i trudne do rozpoznania, historyczne ujęcia z tłumnie dziś odwiedzanych przez turystów rejonów Madrytu, Malagi i Grenady. Grube mury zespołu warownego w Alhambrze, Stare Miasto w Sewilli, a do tego tajemnicze wnętrza historycznych pałaców w stylu mauretańskim, monumentalne świątynie noszące ślady wielokrotnych przeobrażeń czy kameralne, ale jakże malownicze place i placyki tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. Poza nimi na wystawie odnaleźć można zdjęcia pokazujące sceny z życia codziennego mieszkańców półwyspu Iberyjskiego – ulicznych nosicieli wody, tragarzy przy pracy  czy dzieci bawiące się przy ulicznej studni.

 

Fotoplastikon Warszawski to niezwykła galeria zdjęć stereoskopowych. W jego zbiorach jest ponad 7000 oryginalnych, stereo­skopowych fotografii, w tym kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii. To unikatowe urządzenie, nieprzerwanie od 1901 roku, działa w zabytkowej kamienicy Hoserów, w Alejach Jerozolimskich 51. Przez ten czas pozostawał w rękach prywatnych, a w 2008 roku został wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, co zaowocowało jego ożywieniem i zaprezentowaniem szerokiej publiczności unikatowej kolekcji fotografii stereoskopowych. W 2016 roku Muzeum przeprowadziło remont i aranżację nowego pomieszczenia, które dało możliwość rozszerzenia jego działalności kulturalnej o lekcje muzealne, edukację historyczną, warsztaty i projekty animacyjne.