Fotoplastikon-Warszawa-sprzed-100-lat-v5c

WARSZAWA SPRZED 100 lat

W grudniu i styczniu wyjątkowa gratka dla miłośników Fotoplastikonu Warszawskiego i dawnej Warszawy. Kolejna część ulubionej wystawy „Warszawa sprzed 100 lat”, czyli odnaleziony na aukcji zbiór oryginalnych, stereoskopowych i najpiękniejszych zdjęć stolicy z początku XX wieku, po raz pierwszy w Fotoplastikonie Warszawskim.

Nie prezentowane nigdy, a do niedawna jeszcze uznawane za utracone, unikatowe  stereoskopowe zdjęcia Warszawy sprzed 100 lat, to kolekcja 50 fotografii przeniesionych wprost ze starych, papierowych zdjęć oglądanych pierwotnie na domowych przeglądarkach 3D. Pokazują Warszawę z wąskimi i ściśle zabudowanym ulicami, tłumami przechodniów i spacerowiczów na chodnikach, parkach czy targowiskach oraz nieistniejącymi już dziś obiektami jak Most Kierbedzia, Dworzec Kolei Warszawsko –Wiedeńskiej czy Pałac Saski.

Dwujęzyczne szyldy w witrynach sklepowych, kunsztownie wypielęgnowane skwery miejskie, starannie zaprojektowane i bogato zdobione przykłady małej architektury do zobaczenia w trójwymiarze w Fotoplastikonie Warszawskim.

Wystawa czynna od 7 grudnia, od środy do niedzieli, w godzinach 10.00-18.00.