WOJNA O MYŚLNIK CZY AKSAMITNY ROZWÓD. DLACZEGO CZECHOSŁOWACJI JUŻ NIE MA?
17 października (wtorek)
30 lat temu niemalże z dnia na dzień przestała istnieć Czechosłowacja, uznawana za jedno z najstabilniejszych państw w tej części świata. Państwo, które od zakończenia pierwszej wojny światowej miało swoje miejsce na mapie Europy podzieliło się na dwie niepodległe republiki, a oba narody od tej chwili zaczęły całkowicie niezależnie pisać swoje historie. Decyzja, która weszła w życie 1 stycznia 1993 roku zaważyła zarówno na losach ówczesnych mieszkańców tego państwa, jak i kolejnych pokoleń Czechów i Słowaków.
Jak na to wydarzenie patrzymy z perspektywy czasu? Co oznaczało dla Czechów i Słowaków, ale także dla Polaków i całej Europy wtedy i dziś? Dlaczego małżeństwo Czechów i Słowaków skończyło się rozwodem i czemu był on aksamitny? Czy Czesi i Słowacy tak bardzo się różnią, że życie we wspólnym państwie było nie możliwe?
Zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na rozmowę poświęconą politycznym uwarunkowaniom, które doprowadziły do podziału Czechosłowacji, którą poprowadzi Tomasz Grabiński. Gośćmi wydarzenia będą profesor Piotr Bajda, dr Krzysztof Dębiec oraz dr Paweł Ukielski.