LEKCJE MUZEALNE

Edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali lekcje muzealne dla uczniów klas V-VI-VII szkół podstawowych. W Fotoplastikonie Warszawskim uczymy historii XX-wiecznej Warszawy. Oprócz rekwizytów z epoki, podczas lekcji prezentowane są również fotografie stereoskopowe pochodzące z kolekcji własnej Fotoplastikonu Warszawskiego.

Lekcje muzealne prowadzone są w poniedziałki i wtorki, o godz. 9:00, 10:30 oraz 12:00.

Rezerwacji lekcji muzealnych można dokonać telefonicznie pod numerem: 22 629 60 78.

Koszt jednej lekcji – 50 zł brutto (za klasę, grupę).

LEKCJA 1: MAPA NIEISTNIEJĄCEJ WARSZAWY

Lekcja opowiadająca o przedwojennej Warszawie, architekturze, ulicach i jej mieszkańcach. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy. Lekcja będzie okazją do rozmowy o tym, czym była dla stolicy II wojna światowa i jak dokonane zniszczenia wpłynęły na historię miasta. Uczniowie pracując w grupach odkryją ciekawostki dotyczące najważniejszych warszawskich budynków.

LEKCJA 2: MOJĄ BRONIĄ BYŁ APARAT

To opowieść o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Dzieci wspólnie z nauczycielem zastanowią się nad tym; czy każdy mógł pełnić taką funkcję? Jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Podczas zajęć uczniowie będą rozpoznawać zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach uczestnicy lekcji będą szukać informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.