„LENIWA NIEDZIELA Z KSIĄŻKĄ” – warsztaty wokół książki pt. „Ciotka Nyszka i Spółka”, które poprowadzi jej ilustratorka Marta Domagała.

„LENIWA NIEDZIELA Z KSIĄŻKĄ” to cykl warsztatów skierowanych do dzieci w wieku 5-10 lat wokół polskiej literatury dla najmłodszych. Na spotkania będą zapraszani autorzy bądź ilustratorzy książek, którzy w ciekawy sposób wprowadzą uczestników w magiczny świat bajek i baśni.
Miejsce warsztatów: Fotoplastikon Warszawski
Kiedy: dwie niedziele w miesiącu godz. 16.00
WSTĘP WOLNY, ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy na: mkoziara@1944.pl

22 STYCZNIA
Zapraszamy na warsztaty wokół książki pt. „Ciotka Nyszka i Spółka”, które poprowadzi jej ilustratorka Marta Domagała. Na spotkaniu dzieci będą miały okazję poznać tajemnice jednego z najbardziej kolorowych strojów w śląskiej kulturze. Przy użyciu wielobarwnych koralików, wstążek i kwiatów powstaną oryginalne nakrycia głowy, idealne na karnawałowe zabawy. Każde dziecko będzie mogło popuścić wodze fantazji i przygotować swoją wersję wianka rozbarskiego lub górniczej czapki pełnej piór. Na podstawie fragmentu książki „Ciotka Nyszka i Spółka” oraz kilku faktów historycznych, stworzymy niepowtarzalne kreacje, które po powrocie do domów będziemy mogli wręczyć dziadkom z okazji ich święta lub zostawić sobie na pamiątkę.
Marta Domagała – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Z wykształcenia graficzka, z zamiłowania ilustratorka i tancerka-amatorka. Wielokrotnie wyróżniana w przeglądach artystycznych, zarówno w dziedzinie ilustracji (Jasnowidze, Książka Dobrze Zaprojektowana, Salon Ilustratorów), jak i rysunku (finał Triennale Rysunku Studenckiego, Grand Prix Figurama 2019).

29 STYCZNIA
Zapraszamy na warsztaty wokół cyklu książek o „Kociej szajce”, które poprowadzi jej ilustratorka Malwina Hajduk. Spotkanie zaczniemy od oglądania książki, opowieści o kocich bohaterach, którzy w niej występują oraz zastanowimy się jakie cechy i atrybuty powinien mieć prawdziwy koci detektyw. Kolejnym etapem będzie zrobienie twórczego bałaganu, czyli ulepimy coś w glinie. Uczestnicy spotkania stworzą zestaw kocich figurek. Poznają też różnicę między rzeźbą, a płaskorzeźbą, tego skąd się bierze glina, co można z niej ulepić. Będziemy wałkować, ugniatać, formować, żeby otrzymać zamierzone kształty. Takie figurki po wyschnięciu będą gotowe do pomalowania w domu. Zapraszamy na kocie warsztaty, miau…
A na koniec na wszystkich będą czekać „kocioszajkowe” niespodzianki!
Malwina Hajduk – ilustratorka i projektantka graficzna. Obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. Projektuje książki, identyfikacje wizualne wydarzeń artystycznych i wystaw. Współpracuje głównie z instytucjami kultury i sztuki oraz z wydawnictwami. Zajmuję się również ilustracją do książek dla dzieci. Prywatnie kocha swojego psa, czarną kawę i podróże.

 

 

Zapraszamy też na kolejne „LENIWE NIEDZIELE Z KSIĄŻKĄ”:
12.02.2023 wokół komiksu pt. „Nieustraszeni Łowcy Strachów” prowadzący Piotr Nowacki
19.02.2023 wokół książki pt. „Roślinkowa książka” prowadzące Anna Salamon i Alicja Krzanik

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.
Z uwagi na wymagania projektu warsztaty będą fotografowane i nagrywane, a zdjęcia oraz wideorelacja z nich ukaże się w naszych mediach społecznościowych