wydarzenie_pokaz filmu_Słońce w sieci_Slnko v sieti_N_16_CB

SPOTKANIE Z DR EWĄ CISZEWSKĄ ORAZ PROJEKCJA FILMU „SŁOŃCE W SIECI” W RAMACH CYKLU „KINO NASZYCH SĄSIADÓW – CZECHOSŁOWACKA NOWA FALA”

12 października (czwartek)

godz. 18.30

 

Projekcja filmu „Słońce w sieci” w ramach cyklu „Kino naszych sąsiadów – czechosłowacka nowa fala”

 

Zachęcamy do udziału w pokazie filmu z nurtu czechosłowackiej nowej fali, czyli powstałego w latach 60. XX wieku – w złotych latach kinematografii czeskiej i słowackiej. „Słońce w sieci” (1962) w reżyserii Štefana Uhera jest uznawane za pierwsze dzieło nowofalowe w Czechosłowacji. To filmowy majstersztyk, reprezentant kina odważnego. Skupia się na pokazaniu ludzkiej natury i przypadkowości, ukazanych w sposób sposób naturalny. Jak pisał krytyk Piotr Czerkawski (Festiwal Kino na Granicy): „bohaterami »Słońca w sieci« są Fajolo i Bela, dwoje młodych ludzi uwikłanych w toksyczną relację. Choć oboje wydają się hardzi i cyniczni, swoją postawą dają w rzeczywistości wyraz emocjonalnej dezorientacji. »Słońce w sieci« pokazuje skomplikowany proces rodzenia się tożsamości bohaterów. Film Uhera otwarcie zrywa z regułami klasycznej narracji”.

 

Przed pokazem odbędzie się spotkanie z doktor Ewą Ciszewską – adiunktką w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego, która opowie m.in., czym wyróżniało się kino czechosłowackiej nowej fali. Nasz gość specjalny napisał pracę doktorską właśnie na ten temat. Najnowsze publikacje doktor Ciszewskiej dotyczą zarządzania dziedzictwem kulturowym w obszarze animacji w Polsce, polsko-czeskiej współpracy filmowej w czasach PRL-u oraz edukacji filmowej. Doktor Ciszewska kieruje projektem „Studia animacji filmowej w Gottwaldovie i Łodzi (1945/47–1990)” (realizowanym wspólnie z prof. Pavlem Skopalem), w ramach którego bada środkowoeuropejskie wytwórnie filmów animowanych. Ponadto jest członkinią Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami oraz Grupy Badawczej Polska Animacja.

 

Uwaga! Film przeznaczony dla osób pełnoletnich.

 

Wstęp wolny, zapisy: rejestracjafw@1944.pl lub 22 629 60 78.

 

Na kolejny pokaz zapraszamy 19 października o godz. 18.30 pokażemy film Věry Chytilovej pt.„Stokrotki”.