LEKCJE MUZEALNE 2018/2019
Ruszyły zapisy na Lekcje Muzealne na rok szkolny 2018/2019
Edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali ofertę lekcji muzealnych dla uczniów klas V-VI-VII szkół podstawowych.
W Fotoplastikonie Warszawskim będziemy uczyć o historii XX-wiecznej Warszawy. Oprócz rekwizytów z epoki, podczas lekcji prezentowane będą również fotografie stereoskopowe pochodzące z kolekcji własnej Fotoplastikonu Warszawskiego.
Lekcje muzealne będą prowadzone w poniedziałki i wtorki, o godz. 9:00, 10:30 oraz 12:00.
Rezerwacji lekcji muzealnych można dokonać telefonicznie pod numerem: 22 629 60 78.
Koszt jednej lekcji – 50 zł brutto (za klasę, grupę).
LEKCJA: MOJĄ BRONIĄ BYŁ APARAT
Zajęcia będą opowieścią o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Czy każdy mógł pełnić taką funkcję? Jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Podczas zajęć uczniowie będą rozpoznawać zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach uczestnicy lekcji będą szukać informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
LEKCJA: MAPA NIEISTNIEJĄCEJ WARSZAWY
Lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy. Lekcja będzie okazją do rozmowy o tym, czym była dla stolicy II wojna światowa i jak dokonane zniszczenia wpłynęły na historię miasta. Uczniowie pracując w grupach odkryją ciekawostki dotyczące najważniejszych warszawskich budynków.