LENIWA NIEDZIELA Z KSIĄŻKĄ spotkanie i warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką

„LENIWA NIEDZIELA Z KSIĄŻKĄ” to cykl warsztatów skierowanych do dzieci w wieku 5-10 lat wokół polskiej literatury dla najmłodszych. Na spotkania będą zapraszani autorzy bądź ilustratorzy książek, którzy w ciekawy sposób wprowadzą uczestników w magiczny świat bajek i baśni.
Miejsce warsztatów: Fotoplastikon Warszawski
Kiedy: dwie niedziele w miesiącu godz. 16.00
WSTĘP WOLNY, ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy na: mkoziara@1944.pl
16 KWIETNIA
Zapraszamy na warsztaty, które poprowadzi Dominika Czerniak-Chojnacka – ilustratorka książki
pt. „Kala, kala — Grecja dla dociekliwych”. Skąd się wzięło słowo „alfabet”? Kim były Bubulina i Melina? Jak odczynić złe spojrzenie? Dlaczego greccy dziadkowie bawią się koralikami? Czy łzy wyspy można jeść? Na te i wiele innych pytań uczestnicy uzyskają odpowiedź na naszym spotkaniu. Ale tematem przewodnim będą GĄBKI, które pozyskiwano w różnych zakątkach świata, między innymi w Grecji, gdzie swojego czasu wszyscy dorośli mężczyźni, mieszkający na wyspach Kalimnos i Simi, zajmowali się ich wydobywaniem.
A czy kuchenna gąbka może zamiast mycia naczyń coś… zmalować? Pewnie, że tak! Podczas zabawy plastycznej spróbujemy rodzimymi „gąbkami” stworzyć swoje własne, podmorskie autoportrety w technice eksperymentalnej, zwanej… gąbkotypią!
Dominika Czerniak-Chojnacka – magister etnologii i antropologii kulturowej, doktor sztuk pięknych, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie BolognaRagazzi Award 2019 za książkę „Kominiarz Piekarz”, nagrody jury w konkursie Ananas International Illustration Exhibition 2019 na Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie czy wyróżnienia w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2019. Zilustrowane przez nią „Dwa słowa” Anny Taraski zdobyły Nagrodę Edytorską DOBRE STRONY (2022) i wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.
23 KWIETNIA
Zapraszamy na warsztaty, które poprowadzi Aleksandra Fabia wokół książki pt. „Ładna historia”. Podczas spotkania prowadząca opowie o pracy ilustratora oraz jak tworzyła książkę o polskich królowych i królach. A w części artystycznej uczestnicy otrzymają brzozowe gałązki, na których powstaną drzewa genealogiczne. Cała praca będzie kolorowa, jak to u nas zazwyczaj, w ruch pójdą bibuły, pompony, piórka, brokaty, sznurki. Dzieci wyjdą z zajęć z nietypowym „portretem” rodzinnym 😊
Aleksandra Fabia skończyła edytorstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, zawodowo zajmuje się ilustracją i designem. Bywalczyni bibliotek, antykwariatów i targów staroci. Przez kilka lat mieszkała w Stambule, gdzie wystawiała prace w galerii Mixer Arts i gdzie zaczęła współtworzyć książki dla dzieci. Dotychczas pracowała dla wydawców z Polski, Turcji i USA. Zilustrowane przez nią „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” zostało nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii tekst i ilustracje oraz wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, zaś za „Ładną historię” wyd. Kropka otrzymała Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Na co dzień pracuje także w krakowskiej Pracowni i Muzeum Witrażu.
Zapraszamy też 21 i 28 maja na kolejne „LENIWE NIEDZIELE Z KSIĄŻKĄ”.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.