Fotoplastikon-Plan-dla-miasta-plakat-A1

PLAN dla miasta. Warszawa na fotografiach z lat 50. i 60.

W ramach 11. Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje” Fotoplastikon Warszawski zaprasza na wyjątkową wystawę fotografii stolicy z przełomu lat 50. i 60. autorstwa Zbigniewa Szczypki – entuzjasty i propagatora techniki stereoskopowej. Oryginalne, stereoskopowe i nigdy wcześniej nie pokazywane fotografie są świadectwem epoki przemian, odbudowy oraz zmian społecznych i urbanistycznych, jakich w tamtym okresie doświadczała Warszawa i jej mieszkańcy.

PLAN dla miasta. Warszawa na fotografiach z lat 50. i 60. to trzecia część kolekcji Zbigniewa Szczypki prezentowana w Fotoplastikonie Warszawskim. Dwie wcześniejsze pokazywane w latach 2009 – 2012 w ramach wystaw „Warszawa (od)budowana” i „Trajlusiem przez miasto” cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem i były wielokrotnie wyświetlane w ramach cyklicznych programów „Niedziela z dawną Warszawą”.

Zdjęcia wybrane na wystawę pokazują wielkie projekty urbanistyczne tamtego okresu tj. budowa Mostu Gdańskiego, poszerzanie trasy W-Z czy modernizacja linii średnicowej. Znikające hałdy gruzów i wielkie kwartały zabudowane lśniącymi nowością budynkami, intrygujące sceny uliczne, rozrywki i sposoby spędzania wolnego czasów przez mieszkańców Warszawy są tematem urzekającym i zachęcającym do poznawania Warszawy dawno minionej.

Wystawa czynna od 2 listopada do 3 grudnia, od środy do soboty, godz. 10.00 – 18.00